Měsíc filmů na školách – projektový den devátých tříd

Den před 17. listopadem, též známým jako Dnem boje za svobodu a demokracii, se žáci 9. A a 9. B zúčastnili čtyřhodinového projektu Normalizovaná každodennost v rámci Měsíce filmů na školách organizovaného Příběhy bezpráví (JSNS.cz).

Letošním tématem projektu byla již zmíněná Normalizovaná každodennost. Téma žákům přiblížilo období normalizace projekcí filmu Normalizovaná loutka. Ten ukazoval dobu, život člověka a rozhodnutí, která mohla ovlivnit celý (nejenom) jeho život. Vstoupit do Pionýra, nebo ne? A co pak? Vstoupit do SSM, nebo ne? Budou na Vánoce banány? A mám políbit svou první lásku?

Ve snímku jsme se, jak samotný název napovídá, seznámili s hlavní postavou a zároveň vypravěčem, který představoval typ člověka, šedou myš, hledající si svou vlastní cestu k lepším zítřkům. Hledal odpovědi na výše zmíněné otázky a nechtěl mít zbytečně problémy. Kromě něj ve filmu vystupovaly i další postavy – ty které viděly v podpoře režimu užitek a ty, pro které byly jejich názory s režimem neslučitelné a rozhodly se neustoupit. Získali jsme tak něco, co nám běžná hodina dějepisu ne vždy je s to poskytnout – exkurs do mysli lidí, jejich motivace a rozhodování.

V další části projektu žáci prošli minilekcí, jak číst propagandu. Získané informace rovnou aplikovali při úkolu popsat plakáty z období socialismu a porovnat je s realitou.

Závěrečnou hodinu nás navštívil pan Černý jakožto pamětník. Přiblížil nám každodennost v období normalizace vlastním životním příběhem a následně zodpověděl všechny dotazy našich zvídavých žáků.

 


Zobrazení: Alba | Podle data

2022 - Měsíc filmů na školách


tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Fond Vysočiny
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)