Den řemesel

Den řemesel

            V úterý 8. 11. se uskutečnil Den řemesel. Celý projekt probíhal na třech místech. Prvním z nich byla budova samotné školy, ve které se sešli odborníci různých řemesel. Této části se účastnili žáci od 1. do 6. ročníku. Děti se seznámily s prací řezníka, zúčastnily se tradiční zabijačky, viděly vaření a porcování masa, přípravu zabijačkové polévky a jitrnic. Vše si mohly ochutnat a dostaly i malou výslužku domů. Na dalším stanovišti sledovaly dnes již neobvyklou práci dráteníka. Jinde si mohly vyzkoušet práci švadleny, viděly, jak se vyrábí výrobky ze šustí. Také si mohly obarvit odlitky ze sádry, dále vyzkoušely práci se dřevem. V tělocvičně je čekal hudební program. Muzikanti hráli na hudební nástroje typické pro lidovou hudbu, např. dudy a cimbál. Žáky také velmi zaujalo stanoviště Střední školy obchodní a služeb ze Žďáru na Sázavou. Paní mistrová a studenti oboru kuchař-číšník žáky seznámili se zásadami stolování, děti se naučily skládat ubrousky k prostření slavnostní tabule, připravily si jednoduché pokrmy studené kuchyně.

 

            Druhým projektovým místem se stalo Regionální muzeum ve Žďáru nad Sázavou, kde se žáci sedmého ročníku účastnili vzdělávacího programu Učněm v obchodě za první republiky. Děti se vžily do role učňů v dobách pultového prodeje, mechanických vah, balení zboží do papíru. Ve vytvořeném prvorepublikovém obchodě si vyzkoušely roli prodavače i zákazníka, vážily zboží, počítaly, psaly cenovky, vymýšlely reklamní slogan či plakát nebo vyrobily kornout. Seznámily se také s tehdejšími cenami a platy. Dále si mohly prohlédnout měšťanskou domácnost. V rámci programu se také prošly městem. Navštívily místa, kudy kráčely dějiny před 70 až 90 léty a na konkrétních osudech lidí jim byl ukázán běžný život v tomto období. Dozvěděly se, co se změnilo po pádu monarchie například pro dělníka, živnostníka, podnikatele, jak dlouhá byla pracovní doba, kam se chodilo do kina a do divadla. Vycházka byla po celou dobu provázena prohlídkou historických fotografií, které děti s průvodcem porovnávaly se současností. Na závěr všichni žáci obdrželi historický výuční list jako památku na příjemně strávené dopoledne v roli prvorepublikového učně.

            Žáci osmých a devátých ročníků navštívili firmy působící ve Velké Losenici a získávali informace o jejich provozu. Výstupem zmíněných exkurzí se stal projekt, v němž žáci vybrané firmě vytvořili informačně propagační plakát.

             Den řemesel měl u dětí velký úspěch, umožnil jim poznávat okolní svět přirozeným způsobem mimo školní lavici a rozvíjet jejich manuální dovednosti.

            Velmi děkujeme všem řemeslníkům, kteří přišli do školy prezentovat svou práci. Obrovské poděkování patří místním firmám, které umožnily žákům nahlédnout do svého provozu. Žáci tak mohli najít své vzory a inspiraci při výběru SŠ. Děkujeme firmě Kastar, Anotex, Balicí technika Říha a Zemědělskému družstvu Velká Losenice.

 

 


Zobrazení: Alba | Podle data

2022 - Den řemesel


tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Fond Vysočiny
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)