Školní den žáka Xavera 6.5.2020

6.5.2020

Vážení rodiče,

na základě četných dotazů k průběhu výuky od 25. 5. 2020 jsem se rozhodla popsat jeden den anonymního školáka. Jmenuje se Xaver a ve škole bude trávit dopolední i odpolední blok podle manuálu MŠMT.

Cesta z domu do školy (první den):

Už se strašně těším! Mami, potřebuji dvě roušky a igelitový sáček, abych si je měl kam odložit, když je zrovna nebudu muset mít. U školy mám být nejpozději v 7:30 h, aby si mě mohla vyzvednout přidělená paní učitelka. Jo, a nezapomněli jsme to čestné prohlášení? Bez toho mě do školy nepustí a budu se muset vrátit nebo si pro mě budeš muset přijet. Xavi, všechno máš! Neboj, můžeš jít. Těšíš se přece na kamarády i paní učitelku. Tak ahoj!

Před školou:

Je nás tady víc, ale pan školník/uklízečka nás hlídají, abychom nebyli moc blízko u sebe. Musíme si u stojanu vydezinfikovat ruce, než vejdeme do školy. Už přišla paní učitelka a bere si naši skupinu. Jsme první na řadě, ale nesmíme se potkat v šatnách s těmi ostatními, takže se spěcháme převléknout a přezout, aby mohli jít další. Jdeme do třídy, ale je to divný - musíme dodržovat odstupy 2 metry. Tu roušku máme pořád na puse.

Ve třídě:

Hurááá! Naše třída! Hm, je to tady jiný. Máme opravené podlahy a je vymalováno, ale nejsou tady žádné naše obrázky a výzdoba. Každý máme svoji lavici a jsou nastavené tak, abychom byli zase 2 metry od sebe. Tak si připravím věci na lavici a jdu si zase umýt ruce. Prý dezinfekčním mýdlem. Paní učitelka už je tady pořád s námi a za chvíli se začneme učit (mezi 7:40-8:00 hodin).

Výuka:

Konečně nemusím mít roušku. Hezky jsme se pozdravili, posadili na své místo a chvíli si povídáme, jaké to bylo při práci doma, ale už je čas začít pracovat. Paní učitelka bere zadání, které má nachystané pro ty ostatní, co zůstali doma a začínáme. Je to skoro jako s tebou, mami. Děláme stejné úkoly, ale je nás tady víc a můžeme si napovídat nebo se opravovat a doplňovat. Paní učitelka nám může pomoct, ale neděláme nic navíc, abychom neutekli těm ostatním. Nic nedoháníme. Probíráme jen základní učivo. Ani známky nedostáváme jinak než při práci doma.

Asi je čas na přestávku. Aha! Přestávky nejsou! Prý, abychom se neshlukovali. Takže na toaletu můžeme kdykoli během celého dopoledne a hned zase zpátky do třídy. Znovu si mýt ruce dezinfekčním mýdlem, papírové ručníky házet do speciálního koše (prý je to nebezpečný odpad).

Jdeme na další úkoly...... Teď bude práce ve skupinkách a tak si musíme zase nasadit roušky, protože máme hlavy blízko sebe. Jo, jde to L. Hotovo! Tak zase zpátky na svá místa. Roušky můžeme odložit a hlavně do toho igelitového sáčku, aby se někde jen tak nepovalovaly. Dokončíme úkoly zadané na den a můžeme jít chvíli ven. Když nebude hezky, zůstáváme ve třídě a bude třeba pohádka nebo film. Můžeme si kreslit nebo si povídat. Pozor na odstup!

Taky je divný, že nám do třídy chodí paní uklízečka, i když se "jako učíme". Otírá kliky u dveří, baterie u umyvadla a umyvadlo, přetře nám lavice a stůl paní učitelky, vypínače na světla nebo i klávesnici na počítači, zkontroluje koš. Tohle doma neděláme, viď?

Pobyt venku:

V rozestupech nás paní učitelka převedla do šaten. Převléknout, přezout, roušku a můžeme do atria, na zahradu nebo na hřiště. Ale pozor! Nesmíme se potkat s jinou skupinou nebo s dětmi ze školky. Škoda, že nemůžeme do vsi na zmrzku nebo na vycházku do lesa. Nevím, jak si mám hrát, když k sobě nesmíme blízko. ………….. Je čas na oběd. Vracíme se do školy. Vydezinfikovat ruce před vchodem do školy, v šatnách převléknout, přezout a s rouškama na puse v odstupech do třídy. Uklidíme si věci, protože na odpoledne už je nebudeme potřebovat. Už se těším na oběd!

Školní jídelna - oběd:

Musíme zase sami, jen naše skupina. Paní učitelky jsou domluvené, kdo kdy jde. Roušku mám na puse a sáček na její odložení beru s sebou. V jídelně nesmíme na nic sahat. Paní kuchařky nám všechno nachystají na tác a my si ho jenom odneseme ke stolu. Před jídlem si sundáme roušky a uložíme do sáčku. Všechno sním, napiju se, nasadím si roušku a odnesu tác k vracecímu okénku. Sednu si zpátky na své místo a počkám, až dojí i ostatní z naší skupiny. Hlídá nás paní uklízečka, protože paní učitelka už šla na počítač, aby mohla zase pracovat s těmi, co jsou doma. A hlavně - paní uklízečka po nás musí stoly a židle zase otřít dezinfekcí, než přijde druhá skupina. Pro nás si přijde paní vychovatelka/asistentka pedagoga a odvede nás zase do stejné třídy, kde jsme byli ráno a máme tam ty svoje věci.

Odpolední blok:

Hlavně, ať je hezky a můžeme zase ven, i když v rouškách. Když hezky není, máme ve třídě pár her z družiny nebo z klubíku. Hrajeme většinou hry, které řídí paní vychovatelka. Zazpíváme si, můžeme kouknout na pohádku, kreslíme si nebo jen odpočíváme. Někteří odcházejí dříve, ale rodiče si je můžou vyzvednout až před školou, do budovy nesmí. Jen zavolají na telefonní číslo paní vychovatelky, která má na starosti naši skupinu a ona nás pošle do šaten. A co když se tam potkám s děckama z jiné skupiny? Budu dodržovat odstup, mám už při odchodu ze třídy nasazenou roušku, nezdržuju se v šatnách a jdu ven ze školy. I při cestě domů mám roušku, protože se pohybuju na veřejnosti a chráním ty ostatní, které potkám.

Za celý den se mi nejvíce líbilo, že jsem viděl kamarády, paní učitelku i naší třídu. Mohl jsem si konečně povídat s někým jiným, než s vámi doma. Už to byla trochu ponorka. Úkoly mám hotové a ty ani taťka se už se mnou nemusíte připravovat na další den.

Zítra to bude stejné, ale už vím, do čeho jdu.

Prosím, nevnímejte tento text jako ironii nebo snahu vás odradit. Bez ohledu na to, co si o tom myslíme nebo co ne/chceme, takto to skutečně bude, protože takto to nastavil pan ministr školství v součinnosti s panem ministrem zdravotnictví a školy budou kontrolovány místně příslušnými hygienickými stanicemi, zda opatření skutečně dodržují. Ještě jednou odkazuji na manuál MŠMT a jeho pozorné přečtení včetně čestného prohlášení.

Mgr. M. Dobrovolná

Schránka důvěry

anonymně do rukou ředitelky školy.

Odběr novinek

automatické rozesílání aktualit do Vašeho e-mailu.

(spam ochrana)

Kalendář akcí

akce v následujícím období

Projekty

jsme zapojeni do těchto projektů...

>>> více o projektech

EVVO

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta

>>> více o EVVO

Galerie prací žáků

prohlédněte si práce našich žáků...

>>> zobrazit práce

Vítáme Vás na webových stránkách Základní školy a Mateřské školy ve Velké Losenici.

Základní škola a Mateřská škola
Velká Losenice,

příspěvková organizace
Velká Losenice 248, 592 11
skola@losenice.cz

Dnes je 25. května 2020
Svátek má Viola