Česko - polské partnerství 15.11.2019

15.11.2019

Ve dnech 25. - 27. října se pracovní tým základní školy a obce vydal na pracovní cestu do Polska navázat partnerství a nastavit vzájemnou spolupráci mezi českou a polskou školou. Česko - polské partnerství pro české školy zajišťuje malíř Filip T.A.K., který v minulosti zajistil partnerství několika okolním školám (Havlíčkova Borová, Polnička, Ždírec nad Doubravou). Filip T.A.K., původním jménem Tadeusz Andrzej Krawczyzsyn je polským občanem, který již několik desítek let bydlí v Havlíčkově Borové, kde i tvoří své obrazy. Právě on nabídl spolupráci naší školy se školou z Polska. Naše spřátelená škola se nachází v obci Biezyn nedaleko města Lešna, které je pro Čechy tak blízké díky působení Jana Amose Komenského. Škola má celekm 140 žáků. Obec se nachází ve velmi úrodné zemědělské oblasti cca 70 m n.m.  

Polští kolegové si pro nás přichystali bohatý program. Celý víkend bylo o nás vzorně postaráno. Ukázalo se, že neprávem máme naše východní sousedy negativně zaškatulkovány a naše společnost Poláky neprávem odsuzuje.

Po návratu domů jsme si potvrdili, že česko - polské partnerství má smysl. A jaký bude nejbližší program partnerství? Na přelomu dubna/května 2020 bude polské kolegy hostit naše škola a obec. A v říjnu roku 2020 pojede vybraná skupina našich dětí (cca 20 dětí) na 4-denní pobyt do Polska, kde se setkají se svými polskými kamarády a zažijí spoustu zážitků. Děti budou bydlet v polských rodinách, v pátek zažijí polskou výuku, v ostatních dnech bude přichystán pestrý program. Už teď věříme tomu, že to bude úžasný zážitek. Děti se nemusí bát jazykové bariéry. Polština je pro nás Slovany velmi blízkým jazykem a děti se lehce domluví česko - polsky.

 

Pátek 25. října

Audince u pana starosty města Krzywin. Město Krzywin spravuje celkem 19 obcí, mimo jiné i naši spřátelenou obec Biezyn.

Návstěva výstavy malíře Filipa Taka (http://www.filiptak.cz/) v polském Lešně na radnici.

Večeře se starostou obce Krzywin a polskými kolegyněmi ze spřátelené školy.

Takto měli polští přátelé nachystaný program. S německou přesností vše klaplo.

 

Sobota 26. října

Středisko mládeže školy v obci Lagowo poblíž krásných jezer. Budovu vlastní škola, možnost škol v přírodě.

Továrna na výrobu vánočních ozdob vě městě Krzywin zejména pro americký trh.

Návstěva benediktýnského kláštera v obci Lubin nedaleko obce Biezyn. Klášter byl založený v 10.století. Za 2.světové války sloužil jako středisko Hitlerjungend. Dnes v klášteře pobývá 14 mnichů. Opat kláštera je nejvyšším benediktýnským představitelem v celé jejich světové kongregaci.

Partnerská mateřská a základní škola v Biezyn. Ukázka tanečních vystoupení žáků školy.

Polští dobrovolní hasiči v Biezyn (tzv.Straž).

Filmový skanzen Soplicowo litevské vesnice z konce 17.století. Autentickou vesnici nechal postavit známý polský režisér Andzrej Wajda pro svůj velkofilm Pan Tadeusz. V areálu skanzenu je minizoo. Pan průvodce se svými zvířaty vystupuje v různých polských filmech, kdy je třeba poslušnost zvířat.

Úzkorozchodná železnice Cichowo u filmového skanzenu.

Večerní procházka po okolí obce Lagowo.

 

Neděle 27. října

Návštěva Wroclavi (česky Vratislav), 650 tisíc obyvatel, hlavní město Slezska. Fotografie jsou z hlavního náměstí ve Wroclavi - tzv.Rynek. Vratislav patřila k českým zemím. Český král se vždy jel nechat korunovat slezským králem a nějakou dobu pobýval ve Slezsku. Městem protéka řeka Odra, která udává městu úžasný kolorit.

 

 

Za ZŠ a MŠ Velká Losenice

Mgr. Lukáš Ležák

 

Schránka důvěry

anonymně do rukou ředitelky školy.

Odběr novinek

automatické rozesílání aktualit do Vašeho e-mailu.

(spam ochrana)

Kalendář akcí

akce v následujícím období

Projekty

jsme zapojeni do těchto projektů...

>>> více o projektech

EVVO

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta

>>> více o EVVO

Galerie prací žáků

prohlédněte si práce našich žáků...

>>> zobrazit práce

Vítáme Vás na webových stránkách Základní školy a Mateřské školy ve Velké Losenici.

Základní škola a Mateřská škola
Velká Losenice,

příspěvková organizace
Velká Losenice 248, 592 11
skola@losenice.cz

Dnes je 4. dubna 2020
Svátek má Ivana